Ana Sayfa Hafta Hafta Hamilelik 1 Haftalık Hamileyim

1 Haftalık Hamileyim

1 Haftalık Hamileyim

1 haftalık hamileyim, Hakkında En Çok Sorulan Soruların Cevabı;

En Çok Sorulan Soruların Başlıkları

1 Haftalık Hamileyim

 1. 1 Haftalık Gebelik,
 2. 1 haftalıkte hamilelik nasıl anlaşılır,
 3. 1. hafta hamilelik belirtileri,
 4. 1 haftalık gebelik kanda çıkarmı,
 5. 1 haftalık hamilelik anlaşılır mı,
 6. 1 haftalık hamilelik belirtisi,
 7. 1 haftalık hamilelik testi,
 8. 1 haftalık hamilelikte kanama olurmu,
 9. idrarda gebelik testi kaç günde belli olur
 10. Kanda hamilelik testi kaç günde belli olur
 11. 1 haftalık hamilelik nasıl engellenir => Bunun Cevabı malesef yok…
 12. hamilelikte bilinmesi gerekenler
 13. Gebeliğin bir ve İkinci Haftasında Beslenme

1 haftalık bebek

atıyor olacaksınız. Birçok kadın hamilelik haftalarını hamile kaldıkları an itibari ile hesaplamaya başlar. Gebeliğin birinci ve ikinci haftalarında, yeni bir hayatı oluşturmanın verdiği keyfi yaşamaya başlıyor olacaksınız.
‘Hafta hafta hamilelik’ makalelerimiz ile gebelik haftalarınız ve vücudunuz ile bebeğinizde oluşan değişiklikler hakkında eşsiz bilgiler edinmiş olacaksınız. Hamileliğinizin her haftasında, bebeğiniz ve kendinizde gerçekleşecek olan değişimler hakkında size adım adım yol göstereceğiz.

1 Haftalık Gebelik

Gebeliğin ilk bir ve ikinci haftasında, hızlı hormonel dalgalanmalar yaşayacaksınız. Hamile olduğunuzu biliyor olabilirsiniz fakat bunu 4. haftaya (ve öncesinde) kadar idrak edemeyeceksiniz. Gebeliğin birinci ve ikinci haftalarında birçok kadında çok az belirti yaşanır. Vücudun, progesteron ve östrajeni yumurta salımının gerçekleşmesi için doğru oranda üreterek ovülasyon için hazırlanması dönemi bu dönemde gerçekleşir. Eğer gebelik oluşursa, partnerinizin spermi yumurtayı döller ve döllenmiş yumurta fallop tüplerinden rahme, yani 38 hafta boyunca bulunacağı yere yerleşir.

1 Haftalık Hamilelik Belirtileri

1 haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Gebeliğin ilk iki haftası boyunca, hamileliğin işaretlerini ve Belirtilerini yaşamayacaksınız.

1 haftalık gebelik nasıl anlaşılır
1 haftalık hamilelik

Ancak yine de, bazı kadınlarda şişkinlik ve hafif kramplar yaşanabilir. Alt karın bölgesinde yaşanan kramplar ovülasyonun (yumurtlama) yaşandığının, yaşanacağının ya da o an yaşanıyor olabileceğinin işareti olabilir. Ovülasyonun diğer işaretleri ise her an gerçekleşebilir. Artan fertil (Anlamı => Gelişme yeteneği olan, doğurabilen.)e (Anlamı => Gelişme yeteneği olan, doğurabilen.) servikal mukus bu işaretler arasındadır ve genellikle kaygan, parlak ve esnek yapıdadır. Birçok kadın tarafından genellikle yumurta beyazı kıvamı olarak tanımlanır.

Doğurganlık aynı zamanda 2 haftalık hamileyken, bazal vücut derecenizi ölçerek gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntem, bir kadının doğurgan dönemlerini belirlemede en etkili ve en doğal yoldur. Normal bir kadının yumurtlama dönemi öncesindeki bazal vücut sıcaklığı 96.0 ° F – 97.5 ° F arasındadır. Yumurtlama sonrasında ise vücut sıcaklığı .4 ila .6 derece artar. Süreç itibari ile artık doğurgan olmazsınız. Eğer hamileliğiniz başarılı bir şekilde gerçekleştiyse, hamilelikte vücut sıcaklığınız artacaktır.

En doğru bir şekilde ölçmek için her sabah, kalkmadan önce ve aynı saatte olacak şekilde vücut ısınızı kontrol etmeniz gerekir. Bu da; güne başlamak için yataktan kalkmadan önce yapılması gerektiği anlamına gelir. Ölçüm yapmadan önce 3 saat boyunca kesintisiz uyumanız en iyisidir çünkü uyku bozuklukları sonuçları değiştirebilir. Sırf bu amaç için kullanabileceğiniz özel bazal vücut sıcaklığını ölçen termometreler artık yapılmakta.

Hamilelikte Bilinmesi Gerekenler

Bunları Biliyor Muydunuz?

Bir kadının en doğurgan dönemi, yumurtlama öncesi dönemidir, yumurtlamanın gerçekleştiği gün değil. Eğer bazal vücut ısınızı birkaç ay takip ederseniz, en doğurgan olduğunuz dönemler hakkında fikir edinirsiniz.
Gebe kaldıktan birkaç hafta sonra gebeliğin ilk belirtilerini fark etmeye başlayabilirsiniz. Bu durum her ne kadar kadından kadına değişkenlik gösterip, aldatıcı olabilse de, genelde aşağıda belirtilen belirtilerden oluşur:

 • Yorgunluğun artması
 • Regl ( adet ) döneminin gecikmesi ya da regl ( adet )in gelmemesi
 • İstifra veya mide bulantısı
 • Göğüs hassasiyetinin artması
 • Acil tuvalet ihtiyaçları
 • Ağızda metal tadı
 • Ovülasyon ağrısı

Hamilelik Kaç Günde Belli Olur

Hamileliğin zaman olarak belli olacağı yapılacak  gebelik testin türüne göre değişiklik gösterir. bu testler idrar testi ve  kan testidir. idrar testini evde yapabilirsiniz. fakat daha hızlı sonuç almak isterseniz hastaneden hamilelik testi için kan testi yaptırmanız gerekmektedir.

Hamileliğin Hayatınıza Getirdiği Yenilik Ve Değişiklikler

Gebeliğin ilk iki haftasında hayatınızda birçok değişikliği hissetmeye başlayacaksınız. Hamileliğin ilk haftalarında karmaşık duygular yaşıyor olabilirsiniz. Bilmelisiniz ki bu süreç çok doğaldır. Aile olmaya karar vermek büyük bir adımdır. Birçok aile hamilelik sürecinde endişe gelgitleri yaşar. Neyse ki, bu durum çok yaygın olmakla birlikte bebeğinizin doğumu ile birlikte kaybolup gider. Bu durumun farkında olmak, sinir harbinin üstesinden gelmekte atılan en büyük adımdır. Unutmayın ki, hamilelik sürecinde, tüm hayatınız boyunca yaşayabileceğiniz en keyifli ve hayat değiştiren deneyimleri yaşıyor olacaksınız. Bu duyguların tadını çıkarın ve vücudunuzdaki değişiklikleri izlemekten keyif alın.

İdrarda Hamilelik Testi Kaç Günde Belli Olur ?

Gebe kadını kanında dolaşan hCG oranı ovulasyondan 7 gün sonra 50 ml ye ulaşabilir. HCG hormonu kandan sonra idrara geçtiği için idrar testinde sonucun görülmesi biraz daha fazla zaman alır. İdrar testi evde kolaylıkla yapılabilir. İdrar testi adet gününden 3 gün önce yapılırsa doğruluk oranı % 51, beklenen adet tarihinin üzerinden 10 gün geçtikten sonra yapıldığında ise doğruluk oranı % 99 olur.

""

1 Haftalık Hamilelik Anlaşılır Mı?

Hamilelik ilk Haftada, kan testinde anlaşılır.

Kanda Hamilelik Testi Kaç Günde Belli Olur ?

Hamile olup olmadığınızı zaman olarak adet gününden 5-6 gün öncesine denk gelir. Kan testi yaptırmak isteyenler için bu günler doğru sonuçlar almak için uygun zamandır. Kan testi yapılırken anne adayından alınan kan laboratuvar ortamında incelenir ve hCG hormonunun miktarı ölçülür. HCG hormonu hamile olmayan bir bayanda 5 ml den azdır. Sonuç 5 ml ve üzerinde ise hamilelik teşhisi konulur.

2 Haftalık Hamileyim Kanamam Var ?

Hamileliğin 10. Haftasına kadar kanamanın nispeten sık oranla meydana geldiği bir gebelik dönemdir ve sağlıklı bebek doğurmuş annelere sorulduğunda ortalama %25’i az veya çok miktarda kanamalı gebelik dönemi geçirdiklerini hatırlarlar.

Bebeğinizin yeni ana rahmine düştüğü annede adet gecikmesi, bile olmayan bir dönemde lekelenme tarzında oluşan kanamalar rahim içine yerleşme ( implantasyon ) esnasında rahimdeki yerleşme alanında kılcal bir damar çatlaması sonucu oluşan kanamadır. Aslında bu olay hamilelik belirtilerinden biridir.

Hamileliğin ilk haftaslarında nedensiz kanamalara sıklıkla görüle bilir ve çoğu durumda hamilelik sağlıklı şekilde devam eder. Fakat yukarıda anlatılan kanamaların yanı sıra ciddi kanamalarda olabilir. Size Tavsiyemiz hamile olduğunuzu anladığınız andan itibaren bebeğinizi riske atmamak için gebelik uzmanına mutlaka muayene olmanızdır.

Gebeliğin İlk İki Haftasında Beslenme

Hamileliğin ilk iki haftalarında, teknik olarak hamile olmasanız da, ovülasyon ve hamileliğin gerçekleşme sürecinde olmanızdan ötürü, aldığınız besinlere dikkat etmek isteyeceksiniz. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile hamileliğiniz başarılı bir şekilde gerçekleşecektir. (Araştırma sonuçları, beslenme ve hamileliğin birbirleri ile bağlantılı olduğunu gösteriyor.)

Sağlıklı bir beslenme için, gün içerisinde birkaç porsiyon sebze, meyve ve tam tahıllı ürün yediğinizden emin olun. Folik asitin ilk trimester döneminde nöral tüp defekt engellemesi açısından önemli olması sebebi ile bol bol yeşil yapraklı sebze tüketmeye özen gösterin. Kalsiyum, C ve E vitaminleri ile çinkonun da ayrıca önemli olmasından ötürü, sağlıklı bir hamilelik beslenmesi için bu besin öğelerini aldığınızdan emin olun.

Sağlığınızı maksimum düzeye çıkarmak için, prenatal vitaminleri almaya başlayın. Bu multivitaminleri gebe kalmadan önce bile almaya başlayabilirsiniz.

Sağlıklı bir yeme alışkanlığına ek olarak, zararlı yiyecek ve içeceklerden (Örn; alkol) uzak durmak isteyeceksiniz. Kafein yüklü yiyecek ve içecekleri azaltın. Sigara kullanıyorsanız, derhal sigarayı bırakmanız gerek. Eğer güvenilir bir hamilelik yaşamak istiyorsanız ve henüz hamile kalmadıysanız, gebelik öncesinde sigarayı bırakın.
                1 Haftalık Hamilelik  – 2 haftalık Hamileyim3 Haftalık Gebelik

Önceki İçerikGebelige Hazırlık
Sonraki İçerik3 Haftalık Hamileyim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Must Read

2 Haftalık Hamileyim

2 Haftalık Hamileyim 2 haftalık hamilelik, Hakkında En Çok Sorulan Soruların Cevabı; 2 haftalık gebelik, 2 haftalık hamilelikte röntgen, 2 haftalık hamilelikte nelere dikkat edilmeli, ...

4 Haftalık Hamileyim

4 Haftalık Hamileyim, 4 haftalık hamileyim kanamam var kadınlar kulübü, 4 haftalık hamileyim sağ kasığım ağrıyor, 4 haftalık hamileyim pembe akıntım var, 4 haftalık hamilelik ultrason, 4 haftalık hamilelik değeri, 4 haftalık hamilelikte yapılması gerekenler, 4 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir, 4 haftalık hamilelik belirtisi, 4 haftalık hamilelikte kanama,

3 Haftalık Hamileyim

 3 Haftalık Hamileyim 3 haftalık hamileyim, Kousunun En Çok Yaşanan Sorunların Cevabı; 3 Haftalık hamilelikte Yaşananlar 3 haftalık hamilelikte mide ağrısı, 3 haftalık hamilelikte Karın Ağrısı ...

1 Haftalık Hamileyim

1 Haftalık Hamileyim 1 haftalık hamileyim, Hakkında En Çok Sorulan Soruların Cevabı; En Çok Sorulan Soruların Başlıkları 1 Haftalık Gebelik, 1 haftalıkte hamilelik nasıl anlaşılır, 1....

Gebelige Hazırlık

Gebelige Hazırlık Gebeliğe Hazırlık , Gebelikle İlgili Sorun Problemler, Adet ( regl ) Dönemi, Adet ( regl ) Sancısı, Adet ( regl ) düzensizliği, Akraba Evliliği, Gebelik...