Ana Sayfa Hafta Hafta Hamilelik 2 Haftalık Hamileyim

2 Haftalık Hamileyim

2 Haftalık Hamileyim

2 haftalık hamilelik, Hakkında En Çok Sorulan Soruların Cevabı;

 • 2 haftalık gebelik,

  2 Haftalık Gebelik
  2 Haftalık Hamileyim
 • 2 haftalık hamilelikte röntgen,
 • 2 haftalık hamilelikte nelere dikkat edilmeli,
 • 2 haftalık hamilelik belli olur mu,
 • 2 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır,
 • 2 haftalık hamilelik belirtileri,
 • 2 haftalık hamilelik belirtileri olur mu,
 • 2 haftalık hamilelikte ilişkiye girilirmi,
 • 2 haftalık hamilelik ultrasonda belli olurmu,
 • 2 haftalık gebelik vajinal ultrasonda belli olurmu
 • 2 Haftalık Hamileyim Kanamam Var

2 Haftalık Anne Karnında Bebek Gelişimi

2 haftalık hamilelikte, yumurta hücresi gelişimi devam
etmektedir. Bu sırada endometrium adı verilen rahim zarıda yoğunlaşıp kalınlaşmaya başlamıştır. Bu kalınlaşmanın amacı döllenme meydana geldikten sonra oluşacak embryonun ( bebeğinizin ) rahim içinde rahatlıkla tutunmasını sağlamaktır. Yeni gelişecek olan bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak üzere vücudun bu kısmında kanlanma artar. Bu haftanın sonunda gelişen yumurta çatlayarak yumurtalıktan atılır. Yani yumurtlama meydana gelir. Bir adet ( regl ) döneminde kadında sadece 1 yumurta üretilir ve çatlar.

2 Haftalık Gebelikte Röntgen

Hamilelikte radyasyona (röntgen) ve X ışınlarına aşırı maruz kalmak, hamile kadınlarda doku hasarları, anne karnındaki bebeğinizde gelişim geriliği olmasına neden olabilir. Ayrıca anne karnında, birtakım anomalilerin ( Kalbin doğumsal bir anomalisine verilen isim) ve nörolojik ( ruhsal, Asabiye, sinir hastalıkları… ) rahatsızlıkların yanı sıra, bebek kaybına kadar, bunun yanı sıra bir çok problemin ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Fakat bu sonuçlar, hamile kadın ve bebeğin aldığı radyasyonun ( röntgen ) dozuna ve maruz kalınan radyasyonun hamileliğin hangi aylarda denk geldiğine göre değişiklik gösterebilir.

Hamileliğin 2. Haftasında Nelere Dikkat Edilmeli

gelikte nelere dikkat edilmeli
hamilelikte nelere dikkat edilmeli

iki haftalık hamilelikte nelere dikkat edilmeli, gebeliğe zarar veren alışkanlıklar, Eğer bebeğimizin sağlığını düşünüyorsak alkol  uyuşturucu madde ve sigarayı kesinlikle bırakmalısınız. ilaç alımını ( sadece doktorunuzun verdiği kullanmalısınız.) kısıtlayarak  yavaş yavaş bırakmalıyız. Gebeliğin 2. haftasından itibaren sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak için bu dönemde yeme içmemize dikkat edelim. Daha sağlıklı organik yiyecek ve içecekler yemeye dikkat edelim. Hamilelikte Kendimizi fiziken ve ruhen gebeliğe hazırladığımız kritik bir dönem sürecidir. Gebelik uzmanına gittiyseniz  folik asit reçetenize mutlaka yazmış olmalı eğer yazmadıysa doktorunuza mutlaka hatırlatın. Doktorunuza danışarak sizin için sakıncası yoksa Spor egzersiz hareketleri yapmaya başlaya bilirsiniz..

2 Haftalık Gebelik Belli Olur Mu ?

2 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır, evde idrar testi, veya sağlık kuruluşlarında kan testi, yapılarak kolaylıkla anlaşıla bilir. Evde idrar testi, adet gününden 3 gün önce yapılırsa doğruluk oranı % 51, beklenen adet ( regl ) tarihinin üzerinden 10 gün geçtikten sonra yapılırsa doğruluk derecesi % 99 olur.

Sağlık ocağında veya hastanede Kan Testi, yaparak hamile olup olmadığınızı zaman olarak adet gününden 5-6 gün öncesine denk gelir. Kan testi yaptırmak isteyenler için bu günler doğru sonuçlar almak için uygun zamandır. Kan testi yapılırken anneden alınan kan laboratuvar ortamında incelenir ve hCG hormonunun miktarı ölçülür. HCG hormonu hamile olmayan bir bayanda 5 ml den azdır. Sonuç 5 ml ve üzerinde ise hamilelik teşhisi konulur.

2 Haftalık Hamilelik Belirtileri

2 haftalık hamilelik belirtileri olur mu ?

En çok görülen ilk iki haftalık hamilelik belirtileri, şunlardır:

2 Haftalık Gebelik Belirtileri
Hamilelik Belirtileri

 • Adet dönemi gecikmesi,
 • Kokulara karşı aşırı duyarlılık,
 • Pelvik bölgesinde yeni bir duyarlık hissi,
 • Göğüslerde aşırı hassasiyet ve gözlenen değişimler,
 • Ağızda metalik tat,
 • Rahim ağzındaki değişiklikler,
 • Sık sık idrara çıkma,
 • Cinsel istek,
 • Halsizlik, yorgunluk, uyku hali,
 • Vajinal Akıntı,
 • Yiyeceklerden tiksinme,
 • Aşerme,
 • Mide bulantısı veya kusma,
 • Göğüslerde ağrı veya hassasiyet,
 • Lekelenme şeklinde hafif kanama,

 

2 Haftalık Hamilelikte ilişkiye Girilirmi ?

insanlar arasında genel olarak hamileyken ilişkiye girilmez, diye bir algı vardır. Fakat yapılan Sağlıksal bilim çalışmaları hamileliğin hiçbir haftasında hamilelikte cinsel ilişki, tehditlerin olmadığını göstermektedir. Misal erken hamilelik haftalarında partnerinizle girilen cinsel ilişkilerin düşükle ilişkilendirilmesi, ileriki hamilelik haftalarında girilen cinsel ilişkilerin erken doğum tehdidine yol açabileceği bahsedilmesi için bilimsel tıbbi bir gerekçe bulunmaz. Riskli gebeliklerde doktorunuz ilişkiye girip  giremeyeceğini size muane sonrasında söylüyor.  Eğer hamileliğinizle alakalı bir durum söz konusu ise doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz.

2 Haftalık Hamilelik Ultrasonda Belli Olurmu ?

2 Haftalık Gebelik Vajinal Ultrasonda Belli Olurmu

2 Haftalık Gebelik Vajinal Ultrasonda Belli Olurmu
Vajinal Ultrasonda

Hamilelik, idrar ve kanda hamilelik tespitinden sonra  hamilelik kesesinin görüöesi için bir süre beklenmesi gerektiğini belirten gebelik uzmanları,  kandaki  hamilelik Beta HCG değerinin 3000-4000 düzeylerine ulaşmasıyla yani diğer bir ifadeyle hamileliğin 6. haftasında gebelik kesesinin  anne adayının karından çekilecek ultrasonla görüntüle bilir. Vajinal ultrasonla, hamileliğin 4,5-5. Haftasında görüntülene bilen gebeliğin karından yapılan ultrasonla ise, gebeliğin 6 haftalık olmasının beklenmesi belirtilir. Hamileliğin geç yumurtlama olması durumu gebelik kesenin oluşması da gecikebileceği ve bu nedenle de bebeğinizin kalp atışları başlaması da gecikebileceği belirtilir.

2 Haftalık Hamileyim Kanamam Var ?

Hamileliğin 10. Haftasına kadar kanamanın nispeten sık oranla meydana geldiği bir gebelik dönemdir ve sağlıklı bebek doğurmuş annelere sorulduğunda ortalama %25’i az veya çok miktarda kanamalı gebelik dönemi geçirdiklerini hatırlarlar.

Bebeğinizin yeni ana rahmine düştüğü annede adet gecikmesi, bile olmayan bir dönemde lekelenme tarzında oluşan kanamalar rahim içine yerleşme ( implantasyon ) esnasında rahimdeki yerleşme alanında kılcal bir damar çatlaması sonucu oluşan kanamadır. Aslında bu olay hamilelik belirtilerinden biridir.

Hamileliğin ilk haftaslarında nedensiz kanamalara sıklıkla görüle bilir ve çoğu durumda hamilelik sağlıklı şekilde devam eder. Fakat yukarıda anlatılan kanamaların yanı sıra ciddi kanamalarda olabilir. Size Tavsiyemiz hamile olduğunuzu anladığınız andan itibaren bebeğinizi riske atmamak için gebelik uzmanına mutlaka muayene olmanızdır.

Aşağıdaki Hafta Hafta Hamilelik Makalerine Mutlaka Göz Atın.

1 Haftalık Hamilelik2 haftalık Hamileyim3 Haftalık Gebelik

Önceki İçerik4 Haftalık Hamileyim

1 YORUM

Comments are closed.

Must Read