Ana Sayfa Hafta Hafta Hamilelik 3 Haftalık Hamileyim

3 Haftalık Hamileyim

 3 Haftalık Hamileyim

3 haftalık hamileyim, Kousunun En Çok Yaşanan Sorunların Cevabı;

 • 3 Haftalık hamilelikte Yaşananlar

  3 Haftalık Hamileyim
  hamileliğin 3. haftası
 • 3 haftalık hamilelikte mide ağrısı,
 • 3 haftalık hamilelikte Karın Ağrısı
 • 3 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir,
 • 3 haftalık hamilelikte yolculuk,
 • 3 haftalık hamileyim sancım var,
 • 3 haftalık hamilelikte kanama,
 • 3 haftalık hamileyim karnım çok şiş,
 • 3 haftalık hamilelik belirtileri,
 • 3 haftalık hamileyim sağ kasığımda ağrı var,
 • 3 haftalık hamileyim lekelenmem var,
 • 3 haftalık hamileyim kanamam var,
 • 3 haftalık hamileyim ilişkiye girebilirmiyim,
 • 3 haftalık hamileyim belim çok ağrıyor

3 Haftalık Anne Karnında Bebeğiniz

3 Haftalık Hamilelikte Yaşananlar

3 haftalık ultrason
3 haftalık ultrason

Gebeliğinizin 3. haftasında, bebeğiniz çıplak gözle görülemeyecek kadar küçüktür. Aslında 3. haftalıkta bebek, dikkate değer bir şekilde büyüyen bir hücre topu gibidir. Haftalar ilerledikçe bu narin hücre topunun yavaş yavaş insan şeklini almaya başladığını, kafatasının azar azar büyümeye, küçük elleri ve bacaklarının ise belirmeye başladığını göreceksiniz.
3. haftada ikizlerinizin olup olmayacağını merak etmeye başlıyor olabilirsiniz.

İkiz gebelik, yumurtalığın birden fazla yumurta salması ya da yumurtanın rahimde ikiye bölünmesi ile gerçekleşir. Son yıllarda daha fazla kadın ikiz gebelik yaşamakta. Bu trendin asıl sebebi, doğurganlık tedavisindeki artış ve çoğul gebelik yaşama ihtimalinizin arttığı geç yaşta yaşanan gebeliklerdir.

3 Haftalık Bebeğinizde Değişiklikler

Gebeliğin 3. haftasında başarılı bir şekilde gebe kalıp kalmadığınızı bilmiyor olabilirsiniz. O tarihe kadar yapılan gebelik testinin pozitif çıkması muhtemel değildir. Buna rağmen, bebeğiniz hızlıca gelişiyor olacaktır. Bebeğinizi oluşturacak o küçük  hücre topu baş döndürücü bir şekilde kendi içinde büyüyecek ve hücre topu, gebeliğiniz ilerledikçe, bebeğiniz 2 ila 4 kg (çoğunlukla) boyutuna gelene kadar gelişecektir. Artık bebeğiniz sizin ve partnerinizin kromozomlarından oluşuyor. Her biriniz 23 kromozom ile bebeğinizi yaratmış olacaksınız.

Anne Vücudunuzdaki Gelişmeler

3 haftada, artık yavaş yavaş vücudunuzdaki bazı değişimler ile ilgili endişe duymaya başlıyor olabilirsiniz. Çoğu kadın adet ( regl ) gecikene kadar (genelde bu süre 4 haftadır.) gebeliğin fiziksel belirtilerini hissetmezler. Bazen ovülasyonda ya da hamilelikte/döllenmede ara kanamalar/lekelenmeler olabilir. Bu tamamen normaldir ve başarılı bir gebelihte  döllenmenin belirtisi olabilir.

Eğer hamile kalmaya çalışıyorsanız, vücudunuza iyi bakmaya başlamanın tam sırası. Eğer hala başlamadıysanız, prenatal takviyesi almalısınız. Bebeğinizin sağlığı ve iyiliği için alkol, illegal ilaçlar ve sigaradan uzak durmalısınız. Sağlıklı beslenmeye başlamalı ve düzenli egzersizlere devam etmelisiniz. Eğer bu zamana kadar egzersiz yapmadıysanız, hamilelikte sağlıklı ve güvenilir egzersize başlayabilirsiniz. Sağlıklıaktiviteler konusunda (yürüyüş gibi) doktorunuzla görüşün. Hamilelikte egzersiz yapmak hem bebek, hem anne için çok sağlıklıdır. Bu hatta doğum anını kısaltabilir ve daha hızlı iyileşmenizi sağlayabilir!

Anne Vücudunuzdaki Değişiklikler

3 Haftalık Anne
3 Haftalık Anne

Vücudunuzda hafif şişkinliklerin olması dışında (ki bu da bir premenstrual bir belirtidir), birçok değişikliği fark etmiyor olabilirsiniz. Bu haftada kendinizi tartmaya başlayabilirsiniz, böylece hamileliğe başlamadan önce hangi kiloda olacağınızı biliyor olacaksınız. Gebeliğiniz ilerledikçe, sağlıklı bir şekilde ve doğru oranda kilo almaya dikkat etmelisiniz. Hamilelikte kilo alımı çok normaldir.

Gebe kalmadan önce normal bir kiloya sahip olan kadınlar hamilelikte genellikle 12 ila 16 kg alırlar. Gebeliğinizde egzersiz yapıyor ve sağlıklı bir şekilde besleniyorsanız, kilolarınızı çok dert etmeyin. Bazı kadınlar vücut tiplerine ve genetiklerine göre daha fazla ya da daha az kilo alabilirler. Bir sonraki 10 gün içinde hamilelik testi alarak, hamile olup olmadığınızdan emin olmalısınız! En hassas testler bile regl ( adet ) döneminin birkaç gün gecikmesi sonrasında yapıldığında doğru cevabı veremeyebilir.

3 Haftalık Gebelikte Yapılan Gebelik Testinin Doğruluğu

3 haftalık hamilelikte, evde hamilelik testi yapmak için erken olabilir. Bazıları gebelik testinin %99’dan daha fazla oranda kesin sonuç verdiğini söylese de, bazıları da gebelik testinin regl ( adet ) döneminin ilk gün gecikmesinde yapıldığındaki gibi sonuç verdiğini söylemektedir. Yanlış reklam ile kandırılmayın. Evde yapılan gebelik testleri idrarınızdaki hCG (insan koryonik gonadotropini) oranı ile orantılı çalışmaktadır. Bu hormon, plasentadan gelen hücreler tarafından üretilir. Gebeliğiniz ilerledikçe, kan dolaşımındaki hCG oranı artmaktadır.

3 haftalık hamileliklerde, evde yapılan hamilelik testi, yeterli oranda hCG içermemesi sebebi ile yetersiz kalabilir. Regl ( adet ) döneminizi geçirdikten sonra 1 ya da 2 hafta beklemek en doğrusu olacaktır. Aslında gerçekten hamileyken, yanlış bir sonuç alabilirsiniz. Çok erkenyaşanan düşüklerde ise yersiz umuda kapılıyor olabilirsiniz.

3 Haftalık Hamilelikte Mide Ağrısı

3 Haftalık Hamilelikte Karın Ağrısı

Gebelik sırasında mide ağrısı kadınlar sıkça yaşanan bir hamilelik belirtisidir. Fakat bu durum korkulacak kadar rahatsız edici olsa da aslına bakarsanız hamile kadınlarda oldukça normaldir. Hamile olan birçok kadında görülür. Çoğunlukla, karın hassasiyeti gebeliğin rahatsız edici yan etkisinden biridir.

Bunlarla birlikte bazı olaylarda, gebelikte karın veya mide ağrısı hissediliyorsa, bazı dumlarda annede farklı rahatsızlıkların çıka bileceğinede işaret ediyor olabilir. Bu nedenle, gebeliğinizde herhangi bir sorun yaşamamak için her türlü acıyı hissettiğinizde bir doktora danışmak en iyisidir.

3 Haftalık Hamilelik Belirtileri Nelerdir

3 haftalık Hamilelik Belirtileri

3 Haftalık hamilelik, belirtileri şunlardır;

 • Göğüslerde büyüme,
 • Göğüslerde Hassasiyet,
 • Göğüslerde Ağrı,
 • Halsizlik ve Yorgunluk,
 • Karında Şişkinlik,
 • Sık idrara çıkma,
 • Gaz Sancısı,
 • Baş Dönmesi,
 • Mide Bulantısı,

Tabi her hamilelik farklı olabiliyor. sizin bu haftaki belirtilerinizi yorum olarak yazmanız  diyer anne adayları için çok önemlidir.

 

Hamilelikte Yolculuk

3 Haftalık Hamilelikte Yolculuk

Hamilelikte Yolculuk Yapmak için en ideal zaman gebeliğinizin ilk 3 ayıdır. Zira ilk 3 ayda bulantı, kusma, ve aşerme  hamilelik problemleri, son 3 ayda da karnınızın büyümesi ve hamilelikten dolayı çabuk yorulma seyahatinizi zorlaştırabilir.

Hamilelikte Otomobille Yolculuk

Hamilelikte otomobille yapılan seyahatlerde sık mola vermeniz hamileliğiniz için çok önemlidir. Molalarda öncelikle bir süre yürüş yaparak, baldır ve uyluk kaslarının çalışmasını sağlanması, sonrasında bacaklarınızı yükseğe kaldırarak dinlenmek sizin için uygun olacaktır.

Özel aracınızla ile özellikle uzun süren yolculuklarda en dikkat edilmesi gereken bazı önlemler vardır.

Hamilelikte mutlaka emniyet kemeri kullanılmalıdır.

Araçların Air bagler açık olmalıdır.

Otobüsle uzun yolculuk yapan gebeler için en az önerilen seyahat biçimidir. Hem hareket kısıtlılığı, hemde molaların az olması nedeniyledir. Fakat başka seçenek varsa uzun otobüs yolculuğu tavsiye edilmemelidir. Uzman Yolculuk yapıldığı takdirde otobüs hareket ederken oturulmalıdır. WC kullanılacaksa mutlaka yakınımızdaki kişilerden destek alarak gidilmelidir.

Hamilelikte Tren Yolculuğu

Gebelikte tren yolculuğu hareket imkanının daha fazla olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Fakat tuvaletler küçük olduğundan mutlaka bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Araba, Tren veya otobüsle seyahat sürenin 5 veya 6 saatten çok olmamalıdır.

Bilhassa uzun süren yolculuklarda uzun süre hareketsiz kalmak gebeler için risk taşımaktadır. Bütün yolculuklarda bu konuya hassasiyet göstermek gerekir. Gebeliğin ilerlerken başka özel bir sorun yoksa bu konuda önlem alarak yolculuk yapmakta hiçbir sakınca yoktur.

Hamilelikte Uçak Yolculuğu

Hamilelikte uçak seyahati hamileler için emliyetlidir. Uçağın kabin basıncında mühim değişiklik olmadığı sürece bebek için olağan dışı bir risk taşımaz. Buna rağmen hava yolu şirketleri kendilerini garantiye almak için belli bir hamilelik haftasından sonra hekim raporu talep eder. Buna rağmen kıtalar arası uzun uçuşlarda sık sık uçak içinde yürüyüş yapmak yararlı olur.

3 Haftalık Hamileyim Sancım Var

Hamileliğin İlk Aylarında Sancı

Gebeliğinizin oluşmasıyla birlikte, 1. 2. 3. 4. ve 5. haftalarında vücutta biyolojik ve fizyolojik bazı değişimler ortaya çıkar. Hamilelik hormon seviyesinin yükselmesi nedeniyle vücudun bu değişime uyum sağlaması, hamileliğin ilk aylarında sancı oluşmasına neden olabilir.

Hamileliğin ilk döneminde bu sancılar, bazı durumların habercisi olabilir. İlk haftalarda yaşanılan hafif sancılar, döllenmiş yumurtanın rahme yerleşme süreci olduğunun bir göstergesidir. Hamileliğin ilk aylarında, kasılmaya benzer ağrı şeklinde sancılar varsa ve bu duruma kanama da eşlik ediyorsa bu durum düşük belirtisi olabilir.

Hamileliğin başlangıç dönemlerinde rahim kasılmasına benzeri sancıların olması durumu, rahim bağlarının gevşemesine ve rahmin büyümesine işaret ediyor olabilir. Hamilelikte karın bölgesindeki sancı, bağırsak sorununun belirtisi olabilir. Progesteron hormonun yükselmesiyle bağırsak hareketleri yavaşlaya bilir. Ayrıca gaz sancısı ve kabızlık meydana gelebilir.

Hamilelikte Kanama

3 ve 4 haftalık Hamilelikte Kanama

Gebelik aşamasında kanama hamile kadınlarda endişeye yol açar. Lakin gebelik döneminde kanama olması her zaman anormal bir olay değildir. Araştırmalar sonucu gebelik döneminde  5 kadından birinin birinci trimesterde kanama gördüğünü göstermektedir. 3 haftalık hamilelikte bebek düşer mi, sorusunu sorabilirsin. Fakat bilmelisiniz ki, her kanaması olan kadın düşük yapmaz. Aşağıda Kanama ve lekelenme hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

3 ve 4 Haftalık Hamileyim Lekelenmem Var

Hamilelikte döllenmiş yumurta rahme tutunmaya çalışırken, 5 – 10 gün kadar sonra iç çamaşırda lekelenme gibi görülen çok az bir kanama olabilir. Döllenme sonrası, embriyonun hücreleri çabucak çoğalmaya ve rahim içine doğru yolculuk yapmaya devam eder. Sperm yani embriyo, kendisi için hazırlanmış olan rahim içerisinde yerleşip kalabileceği uygun bir yer seçer. Sıklıkla rahmin üst kısmında arka duvara yerleşir. Bu oluşum esnasında bazen kılcal damarlar patlaya bilir ve implantasyon ( Kanama, lekenme ) yerleşme adet ( regl ) üstüne görme diye bilinen kanama gerçekleşir.

Hamilelikte yerleşme kanaması (üstüne adet görme) denen bu kanamayı kadınlarda %30’ dan azı geçirir. Gebeliğin 3. haftasında kanama şikayetinin nedeni bebeğin rahme tutunması olabilir. Anne adayları hamileliklerini tehlikeye atmamaları için, doktora muayene olmasında fayda var.

Hamileliğin ilk Döneminde Kasık Ağrısı ( 3 – 8 hafta)

3 Haftalık Hamileyim Sağ Kasığımda Ağrı Var

Gebeliğin 3. 8. haftası hissedilen hafif kasık ağrısı rahmin kendini bebeğinize hazırladığını işaret ediyor. Gebeliğin bu döneminde kasık ağrıları bu haftalarda gelmeye başlıyor. Hamilelikte kasık ağrısı bebeğin gelişimi ile doğru orantılı olsa da bu ağrıların nedenleri hamilelikte değişebilir. Gebelikte oluşan kasık ağrıları oldukça normaldir.

Hamilelik vücudunuz ve hormonlarınız değişerek rahminiz büyümeye başlayınca, kasık ağrıları  kendini göstermeye başlıyor. Gebelik dönemde olan kasık ağrılarının nedeni genellikle bebeğinizin büyümeye başlaması ve rahim içende bebeğe yer açılmaya çalışılmasıdır.

Kasık ağrıları sayesinde bebeğin her geçen gün büyüdüğünü anlayabiliriz. Gebelikte kasık ağrısının çokta masum nedenleri olabileceği gibi düşük yapmanız yada enfeksiyon gibi sebebi’de olabilir. Fakat çok şiddetli ve dayanılmaz boyutta yaşanan kasık ağrıları için zaman kaybetmeden doktorunuza bildirmeniz gerekli.

Hamilelikte ilişkiye Girilirmi ?

3 Haftalık Hamileyim ilişkiye Girebilirmiyim

insanlar arasında genel olarak hamileyken ilişkiye girilmez, diye bir algı vardır. Fakat yapılan Sağlıksal bilim çalışmaları hamileliğin hiçbir haftasında hamilelikte cinsel ilişki, tehditlerin olmadığını göstermektedir. Misal erken hamilelik haftalarında partnerinizle girilen cinsel ilişkilerin düşükle ilişkilendirilmesi, ileriki hamilelik haftalarında girilen cinsel ilişkilerin erken doğum tehdidine yol açabileceği bahsedilmesi için bilimsel tıbbi bir gerekçe bulunmaz. Riskli gebeliklerde doktorunuz ilişkiye girip  giremeyeceğini size muane sonrasında söylüyor.  Eğer hamileliğinizle alakalı bir durum söz konusu ise doktorunuza danışarak bilgi alabilirsiniz.

Aşağıdaki Hafta Hafta Hamilelik Makalerine Mutlaka Göz Atın.

2 Haftalık Hamilelik3 haftalık Hamileyim4 Haftalık Gebelik

3 haftalık hamileyim, 3 haftalık hamilelik belirtileri kadınlar kulübü, 3 haftalık hamilelikte mide ağrısı, 3 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir, 3 haftalık hamilelikte yolculuk, 3 haftalık hamileyim sancım var, 3 haftalık hamilelikte kanama, 3 haftalık hamileyim karnım çok şiş, 3 haftalık hamilelik belirtileri, 3 haftalık hamileyim kadınlar kulübü, 3 haftalık hamileyim karnım ağrıyor, 3 haftalık hamileyim ilişkiye girebilirmiyim, 3 haftalık hamilelikte mide ağrısı, 3 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir, 3 haftalık hamileyim sancım var, 

Önceki İçerik1 Haftalık Hamileyim
Sonraki İçerik4 Haftalık Hamileyim

2 YORUMLAR

Comments are closed.

Must Read