Ana Sayfa Hafta Hafta Hamilelik 4 Haftalık Hamileyim

4 Haftalık Hamileyim

4 Haftalık Hamileyim

4 Haftalık Hamileyim, 4 haftalık hamileyim kanamam var kadınlar kulübü, 4 haftalık hamileyim sağ kasığım ağrıyor, 4 haftalık hamileyim pembe akıntım var, 4 haftalık hamilelik ultrason, 4 haftalık gebelik,

4 Haftalık Hamilelikte En Çok Görülenler şunlardır;

"<yoastmark

 • 4 Haftalık Hamilelikte Kanama,
 • Kasık ve Sağ Kasıkta Ağrı,
 • Pembe Akıntı,
 • 4. hafta hiç belirti olmaması,
 • 4 hafta yapılması gerekenler,
 • 4 haftalık hamileyim adet oldum,
 • Karın Ağrısı,
 • Kahverengi Akıntım var,
 • Ultrason,
 • Düşükler,
 • Hcg değeri,
 • Dikkat Edilmesi Gerekenler,
 • 4 Haftalık Hamilelik Belirtileri Nelerdir,

4 Haftalık Bebeğiniz

Hamileliğin 4. haftasında bebeğiniz hala çok küçüktür. Öbür deyişle bebeğiniz yaklaşık bir mm. boyundadır. Fakat unutmayın ki, hamileliğiniz ilerledikçe vücudunuz ve bebeğinizin bedeni hayret verici biçimde değişecektir.

4 Haftalık Büyümekte Olan Bebeğinizdeki Değişimler

4 Haftalık Bebek Boyutu
4 Haftalık Bebek Boyutu

Gebeliğin 4. haftasında bebek rahme yerleşmeye başlar. Rahminiz, hamileliğinizin öbür haftalarında bebeğinizi emniyetli bir biçimde barındıracaktır. 4. hafta itibari ile bebeğiniz artık bir hücre topundan çıkıp küçük bir balığı andıracaktır. Bu dönemde bebeğin amniyon boşluğu oluşmaya başlayacaktır. Gebelik sürecinde bebeği besleyecek olan plasenta bu boşlukta oluşur.

Plasenta, gebelik sürecinde bebeğinizin sağlığı için büyük önem taşır. Plasenta genellikle damarsal ağ yapısından ve kandan oluşur ve bebeğinize oksijen ile temel besinleri taşır. Bir çoğu 4. hafta itibari ile bebeği embriyo olarak adlandırır. Bu aşamada bebeğin ana uzuvları şekillenmeye başlar. Bu aşama, bahsettiğimiz oluşum nedeni ile bebeğinizin gelişiminde büyük önem taşır. Bilhassa bu dönemde bebeğinize ya da vücudunuza gelebilecek her çeşitli zararlı şeyden kaçınmanız mühimdir.

4 Haftalık ultrason
4 Haftalık ultrason

Pek çok şey çocuk için zarar olabilmektedir ve fetus (fetusun anlamı; Üçüncü gebelik ayı başından doğuma kadarki devre içerisinde anne rahmindeki canlıya verilen isim) malformasyon ya da deformeye neden olabilmektedir. Zarar Veren maddeler içinde en yaygını tütün ve alkoldür. Her türlü madde bağımlılığı gebelik sürecinde şüphesiz yasaktır.

Şayet bu stil bir bağımlılığınız varsa doktorunuzla görüşmelisiniz. Doktorunuz ve siz, bebeğinizin sıhhatini garanti altına alacak bir program oluşturabilirsiniz. Neyse ki, son zamanlarda artık madde bağımlısı gebe bayanlar için dayanak grupları mevcuttur. Doktorunuzla açık ve dürüst bir biçimde konuşmanızın, sıhhatiniz ve doğmamış olan bebeğinizin sıhhati için büyük ehemmiyet taşıdığını unutmayın.

4 haftalık hamileyim hiç belirtim yok, 4 haftalık hamileyim ne yapmalıyım, 4 haftalık hamileyim adet oldum, 4 haftalık hamileyim karnım ağrıyor, 4 haftalık hamileyim kadınlar kulübü, 4 haftalık hamileyim kahverengi akıntım var, 4 haftalık hamileyim kanamam var,

3 ve 4 haftalık Hamilelikte Kanama

Gebelik aşamasında kanama hamile kadınlarda endişeye yol açar. Lakin gebelik döneminde kanama olması her zaman anormal bir olay değildir. Araştırmalar sonucu gebelik döneminde  5 kadından birinin birinci trimesterde kanama gördüğünü göstermektedir. 3 haftalık hamilelikte bebek düşer mi, sorusunu sorabilirsin. Fakat bilmelisiniz ki, her kanaması olan kadın düşük yapmaz. Aşağıda Kanama ve lekelenme hakkında detaylı bilgi verilmiştir.

3 ve 4 Haftalık Hamileyim Lekelenmem Var

Hamilelikte döllenmiş yumurta rahme tutunmaya çalışırken, 5 – 10 gün  sonra iç çamaşırda lekelenme gibi görülen çok az bir kanama olabilir. Döllenme sonrası, embriyonun hücreleri çabucak çoğalmaya ve rahim içine doğru yolculuk yapmaya devam eder. Sperm yani embriyo, kendisi için hazırlanmış olan rahim içerisinde yerleşip kalabileceği uygun bir yer seçer. Sıklıkla rahmin üst kısmında arka duvara yerleşir. Bu oluşum esnasında bazen kılcal damarlar patlaya bilir ve implantasyon ( Kanama, lekenme ) yerleşme adet ( regl ) üstüne görme diye bilinen kanama gerçekleşir.

Hamilelikte yerleşme kanaması (üstüne adet görme) denen bu kanamayı kadınlarda %30’ dan azı geçirir. Gebeliğin 3. haftasında kanama şikayetinin nedeni bebeğin rahme tutunması olabilir. Anne adayları hamileliklerini tehlikeye atmamaları için, doktora muayene olmasında fayda var.

4 Haftalık Vücud Gelişimi

4. haftada regl (adet) döneminizi umut ediyor olabilirsiniz. Pek çok kadın için regl (adet) sürecinin gecikmesi gebelik belirtisidir. 4. haftada şayet halen regl (adet) görmediyseniz hamile olmanız muhtemeldir!

Gebeliğin ilk haftalarında plasenta hala tamamiyle oluşmamışken, korpus luteum hamileliği desteklemek için progesteron üretmeye başlar. Hamileliğin 12. haftasına kadar plasenta bu görevi üstlenmeye başlar ve bebeğinizin gelişimi için vücudunuzun gereksinim duyduğu desteği sağlamak yerine progesteron üretmeye başlar.

Bazı bayanlarda düşük kıymetlerde progesteron görülür. Bu olay gebelik için tehlikeli olabilir ve tekrarlanan düşüklere yol açabilir. Düşük kıymetlerde progesterona sahip olduğunuzdan şüpheleniyorsanız doktorunuzla görüşün. Neyse ki için son zamanlarda bu sorunla başa çıkabilecek pekçok güvenilir sağlık tedavi yöntemi vardır.

4 Haftalık Vücud Değişimler

4 haftalık gebelik
4 haftalık gebelik

Gebeliğin 4. haftasında için kendinizi biraz da olsa hamile gibi hissetmeye başlıyor olabilirsiniz. Regl (adet) (regl ) sürecinin atlaması haricinde pekçok bayanın içinde bulunduğu belirtilerden biri de yorgunluk hissidir. Vücudunuzun yeni bir hayat oluşumu için çalışmasını göz önünde bulundurduğumuzda, bu şaşılacak bir olay değildir. Bazı bayanlar hafif karın ağrısı yaşarken, bazı bayanlar ise artan göğüs hassasiyetini yaşarlar.

4. haftada evde gebelik testi yapmanız gerekir. Olumlu netice alır almaz ilk prenatal randevunuzu almak için doktorunuzu aramalısınız. Büyük bir risk kategorisinde meydana gelmediği sürece pekçok doktor 8 ila 10 haftalık hamile meydana gelen kadınları kontrol etmez fakat randevunuzu bir kaç hafta öncesinden almanız gerekebilir. Doktorunuz sizlere prenatal bakımının ne türlü olması gerektiğini açıklayabilir ve gebelik sürecinde kendinize ve bebeğinize ne türlü daha iyi bakabileceğiniz dair yol gösterebilir.

4 Haftalık Hamilelik Belirtileri

4. haftada regl (adet) döneminizi kaçırmadan önce, hamile olabileceğinizi gösteren bulguları dikkatle gözlemliyor olabilirsiniz. Bazı bulgular 4 haftada kendini gösterirken, bazıları bir 2 hafta sonrasına kadar kendini belli etmeyecektir. Bu yazımızda bazı gebelik belirtilerini sizlerle paylaşıyoruz:

Mide bulantısı ya da istifra: Buna sabah rahatsızlığı denir ve döllenme gerçekleştikten 4 hafta sonrasına kadar genelde sizlere kendini göstermez. Fakat bazı bayanlar daha erken mide bulantısı yaşayabilir.

Karın şişkinliği – Hamileliğin ilk dönemlerinde, genelde hamileliğin 4. haftasında, karın şişkinliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu his evvelki regl (adet) dönemi sancılarıyla aynı olabilir. Karın şişkinliği vücudunuzdaki hormonel değişimler sonucu olarak ortaya çıkar.

Yorgunluk – Hamileliğin 4. haftasında yorgunluk hissetmek olağandır. Aniden kendinizi aşırı bitkin hissediyor olabilirsiniz. Uzman Olanlar bunun sebebini tam anlamıyla hala bilemeseler de, hormon ve pregesteron değerlerinin artması yorgunluğun altında yatan yol açabilir.
Şişkin ve hassas göğüsler -Hormon değerlerinin artması sonucu olarak bazı bayanlar göğüslerinde şişkinlik ve hassasiyet yaşayabilirler. ikinci trimestere geçtikten sonra bu rahatsız edici his giderek azalacaktır.

Aşağıdaki Hafta Hafta Hamilelik Makalerine Mutlaka Göz Atın.

3 Haftalık Hamilelik4haftalık Hamileyim5 Haftalık Gebelik

4 Haftalık Hamileyim,  uzmanlardan.net
4 haftalık hamilelik değeri, 4 haftalık hamilelikte yapılması gerekenler, 4 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir, 4 haftalık hamilelik belirtisi, 4 haftalık hamilelikte kanama,

Önceki İçerik3 Haftalık Hamileyim
Sonraki İçerik2 Haftalık Hamileyim

1 YORUM

 1. gerçekten çok hoşuma gitti yazı, işin aslı 4 haftalık gebelikte kendim duymak istediğim şeyleri okudum. yazı için teşekürler. takipçinizim

Comments are closed.

Must Read